Aplikacja gładzi polimerowej Rigips

Zdrowy dom - jakie gładzie i masy szpachlowe są ekologiczne i bezpieczne dla domowników?

08.08.2023

Przed Tobą prace wykończeniowe nowego domu? A może podjąłeś się renowacji powierzchni ścian i sufitów i chcesz wybrać jak najlepsze materiały do szpachlowania? Zobacz, jak zapewnić mieszkańcom zdrowy dom - jakie gładzie i masy szpachlowe są ekologiczne i bezpieczne dla domowników?

Jakie gładzie i masy szpachlowe do zdrowego domu?

Nowoczesne gładzie i masy szpachlowe pozytywnie wpływają na klimat w pomieszczeniach. Nie niszczeją pod wpływem pary wodnej i nie wydzielają szkodliwych substancji. Do wyboru masz trzy rodzaje mas, z których każda cechuje się innymi właściwościami, a co za tym idzie - również przeznaczeniem.

Gładzie szpachlowe gipsowe - do pomieszczeń "suchych" (o standardowej wilgotności)

Gładzie gipsowe służą do przygotowania podłoża przed malowaniem lub tapetowaniem. Kładzie się je na pozbawionych nierówności, czystych i zagruntowanych podłożach cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych i płytach gipsowo-kartonowych.

Gips chłonie wodę, więc w miejscach gdzie stale panuje podwyższony poziom wilgoci, czyli w łazienkach lub pralniach, warto rozważyć gładzie szpachlowe innego rodzaju. Gładź gipsowa nadaje się za to znakomicie do salonu, sypialni i pozostałych pomieszczeń, w których jest sucho. Po wyschnięciu wymaga szlifowania w celu wygładzenia powierzchni.

Gładzie wapienne - rozwiązanie dla łazienek

Gładzie wapienne sprawdzają się w pomieszczeniach o ciągłym zawilgoceniu. Biorą udział w dyfuzji pary wodnej, dzięki czemu regulują poziom wilgotności i utrzymują jej balans. Wyróżniają się wysokim pH, a więc blokują rozwój szkodliwych mikroorganizmów: glonów i pleśni. Ponadto nie wydzielają ani nieprzyjemnych zapachów, ani trujących związków organicznych.

Gładzie polimerowe - odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne

Gładzie polimerowe są odporne na wilgoć i cechuje je bardzo dobra przyczepność do podłoża. Nie potrzebują gruntowania, a żywica polimerowa dodaje im elastyczności, co przekłada się na ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, czy ruchy budynku np. przy osiadaniu. Gładzie polimerowe stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach wilgotnych, czyli kuchniach i łazienkach.

Zanim wybierzesz się do sklepu budowlanego

Podczas zakupów sprawdzaj rodzaj i właściwości szpachli. Każdy produkt budowlany dostępny na rynku musi być dopuszczony do użytku - na opakowaniu znajdziesz potwierdzenie, że masz do czynienia z produktami, które przeszły proces weryfikacji jego właściwości mających wpływ na zdrowie mieszkańców.

Dlaczego wybór odpowiedniej gładzi szpachlowej jest ważny dla zdrowia?

Gładzie szpachlowe pokrywają powierzchnie ścian i sufitów pomieszczeń, w których mieszkańcy i użytkownicy spędzają codziennie wiele godzin. Dobierając produkty do suchej zabudowy, stosując sprawdzone i dobrej jakości płyty g-k i akcesoria, warto zadbać też o jakość wykończenia powierzchni ścian. Najlepsze są masy szpachlowe na bazie naturalnych minerałów, wapna i dodatków.  Gwarantują stałą dyfuzję (przenikanie pary wodnej) i regulują jej ilość w pomieszczeniach. Mają zdolność gromadzenia wilgoci, kiedy jest jej za dużo i oddają ją, kiedy powietrze jest za suche. Co więcej - można ich używać także na podłożach, które z zasady nie absorbują wilgoci z powietrza, takich jak płyty gipsowo-kartonowe i beton.

 

Przeczytaj również

Ubytki, dziury, pęknięcia i nierówności w ścianach lub zwykłe przerwy powstające pomiędzy montowanymi płytami gipsowo-kartonowymi. Nie dość, że są niefunkcjonalne, to przede wszystkim - potrafią bardzo mocno zaburzyć wygląd remontowanych i wykańczanych pomieszczeń i spędzić sen z powiek każdego...
Ostateczny efekt wizualny, zadowolenie klienta oraz komfort użytkowania pomieszczeń, w dużym stopniu zależy od sposobu wykończenia powierzchni budowanych elementów. Równie ważne jest zastosowanie dobrej jakości materiałów, dzięki którym praca będzie przyjemna a efekt końcowy spełni oczekiwania...
Płyty gipsowo-kartonowe to świetny sposób na krzywe ściany i szybką przebudowę pomieszczeń – na przykład podzielenie dużej przestrzeni na mniejsze, bardziej funkcjonalne pokoje. Montaż jest stosunkowo prosty, natomiast dla trwałego i zadowalającego efektu ważny jest sposób wykończenia. Spoinowanie i...

Obiekty referencyjne

Hala Urania
Olsztyn
Sport i kultura
Muzeum historii Polski
Warszawa
Sport i kultura
OmkiSiomki - przedszkole w Rumii z rozwiązaniami Rigips i Isover 1
Rumia
Edukacja
Dom Seniora Warszawa Dzielna.jpg
Warszawa
Obiekty medyczne